تاریخچه نشریه

مجله ازسال 1383 آغاز به کارکرد و درتاریخ 1388/3/23  طی نامه شماره پرونده 3/11/543 درنشست کمیسیون بررسی نشریات علمی کشور از اولین شماره رتبه علمی -پژوهشی دریافت نموده است.

حوزه فعالیت

علوم اجتماعی

 

اهداف و چشم‌انداز

مجله علوم اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد به انتشار مقالاتی می پردازد که مبتنی بر پژوهش در حوزه های مختلف جامعه شناسی می باشد. هدف از انتشار آن گسترش دانش علوم اجتماعی در کشور و تحلیل مسائل روز جامعه ایران و کمک به گسترش تسهیلات تکمیلی است. با تمرکز و توجه به این مأموریت، نشریه مذکور پژوهش‌های تجربی و مرتبط با مسائل روز را چاپ می‌کند که از نوآوری‌های نظری، مفهومی و روش‌شناختی بهره ببرد. بنابراین، از پژوهش‌هایی که به یکی از موضوعات زیر می‌پردازند، استقبال می‌کند: 1. پژوهش‌های تجربی که فرایندها و پیامدهای اجتماعی سیاست‌های اقتصادی و برنامه‌های توسعه را در سطح خرد و کلان بررسی می‌کند؛  2. پژوهش‌های دارای نوآوری‌های نظری که افق‌های جدیدی را در تحلیل تغییرات اجتماعی‌فرهنگی باز می‌کند؛ 3. پژوهش‌های دارای نوآوری‌های روش‌شناختی در مطالعات اجتماعی با توجه به رویکردهای تلفیقی مختلف؛ 4. پژوهش‌های میان‌رشته‌ای حاوی بینش‌های متفاوت که می‌تواند مشکلات اجتماعی جدید را به‌شیوه‌ای نوین تبیین کند؛ 5. پژوهش‌های موردی که از مفاهیم نظری و روش‌شناسی‌های خاص بهره می‌برند.

حوزه و تخصص نشریه

  - جامعه شناسی  - جامعه شناسی توسعه   - جامعه شناسی اقتصادی

 

سیاست دسترسی آزاد

نشریه « علوم اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد » به صاحب امتیازی دانشگاه فردوسی مشهد؛ به‌طور کامل الزامات انتشار دسترسی آزاد را طبق «Creative Commons Attribution 4.0 International License (CC BY 4.0)» رعایت می‌کند.

شما اجازه دارید مقالات منتشر شده در این نشریه را نسخه‌برداری کرده یا به اشتراک بگذارید؛ مادامی که به آن‌ به‌درستی استناد شود.

  قوانین کپی رایت
تحت مجوز دسترسی آزاد ، نویسندگان مالکیت حق چاپ را برای محتوای خود حفظ می کنند ، اما به هر کسی اجازه می دهند محتوای خود را بارگیری، استفاده مجدد،  چاپ مجدد، اصلاح، توزیع و/ یا کپی کند ، به شرط اینکه نویسندگان اصلی و منبع به درستی ذکر شده باشند.

 هزینه‌ها

شایان‌ذکر است از مقالاتی که پس از اخذ پذیرش نهایی در نوبت چاپ قرار گیرند مبلغ 3500000ریال دیگر بابت هزینه‌های منتهی به چاپ اخذ خواهد شد.

 

سیستم مشابهت‌یاب

نشریه علوم اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد به‌منظور جلوگیری از سرقت علمی، برای مشابهت‌یابی مقالات از سامانه مشابه‌یاب متون علمی همیاب استفاده می‌کند.

 

بیانیه محرمانگی

نام‌ها و آدرس‌ ایمیل‌های وارد شده در سایت نشریه، منحصراً برای اهداف نشریه استفاده می‌شود و برای قسمت‌های دیگر قابل دسترسی نیست و در دسترس هیچ شخص و یا سازمان دیگری قرار نخواهد گرفت.

اصول اخلاقی انتشار مقاله

 

این نشریه عضو کمیته بین المللی اخلاق در انتشار (COPE) می‌باشد و از آیین‌نامه اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در آثار علمی پیروی می‌نماید

منشور اخلاق نویسندگی

منشور اخلاق این مجله بر مبنای رهنمودهایی که کمیته اخلاق منتشر ساخته است و با هدف تعیین وظایف و تعهدات نویسندگان، سردبیر، دبیران و داوران طراحی و تنظیم گردیده است. از همه‏ی افرادی که به نوعی در نگارش و انتشار مقالات سهیم هستند، انتظار می‌رود به اصول اخلاقی ذیل پایبند باشند. بدیهی است مشاهده‏ی هرگونه سرقت علمی یا سایر رفتارهای غیراخلاقی در هر مرحله‏ای از فرآیند داوری منجر به حذف مقاله خواهد شد.

 

وظایف و مسئولیت های ناشر:

  1. نشریه‏ علوم اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد متعهد است که تصمیمات اتخاذ شده در رابطه با رونوشت‏های ارسال شده فقط براساس قضاوت های‏های تخصصی و حرفه‏ای بوده و از علایق شخصی به دور است.
  2. این نشریه متعهد به حفظ صیانت از سوابق پژوهش‏های دانشگاهی و تحقیقاتی است.
  3. این نشریه رعایت اصول اخلاقی توسط سردبیر و دبیران علمی، هیات تحریریه و داوران را پایش می‏نماید.
  4. بی‏تردید کلیه‏ی مقالات ارسالی به این نشریه از لحاظ سرقت ادبی و تقلب و سوء رفتارهای احتمالی مورد بررسی و ارزیابی قرار می‏گیرند.
  5. اصلاحات، توضیحات، و پیگیری‏های لازم در کلیه‏ی مراحل ارزیابی و انتشار مقالات توسط نشریه انجام خواهد شد.
  6. در صورت اثبات هرگونه رفتار نادرست علمی، نشریه‏ علوم اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد حق پیگیری را برای خود محفوظ می‏دارد.

وظایف سردبیر و دبیران علمی :

پذیرش مقالات: سردبیر مجله، مسؤول تصمیم‌‌گیری برای پذیرش یا ردّ مقالات ارسالی است. سردبیر با کمک دبیران تخصصی، هیأت تحریریه و داوران به بررسی، پایش و ارزیابی دقیق تمام مسائل مربوط به تدوین و نگارش مقالات پژوهشی می‏پردازد و درخصوص مسائلی مانند کپی‌برداری، سرقت علمی و ....تضمیم‏گیری می‌نماید.

2- رعایت عدالت: سردبیر و دبیران مجله، مقالات را از حیث علمی‌ بودن قضاوت می‏نمایند و بدون طرفداری، کینه‌توزی شخصی یا درنظرگرفتن مواردی ازقبیل ملیت، جنسیت، مذهب و مسائل قومی، نژادی و سیاسی تصمیم‏گیری می‏نمایند.

3- رعایت اصل محرمانه‌بودن: سردبیر و هیأت تحریریه اطلاعات مربوط به مقالات را تنها در اختیار داوران و ویراستاران قرار می‏دهند.

4- حفظ محتوای مقالات و عدم استفادۀ شخصی از آن‌ها: اطلاعات و داده‏های انتشار نیافته‏ی مقالات ارسالی در پژوهش شخصی سردبیر یا هیأت تحریریه استفاده نخواهد شد. اطلاعات یا ایده‌های محرمانه که از طریق ارزیابی مقالات کسب شده‌اند، باید به‌‌صورت محرمانه حفظ شوند و در جهت منافع شخصی استفاده نگردند.

وظایف و مسئولیت‏های داوران:

1-داوران به سردبیر و اعضای هیأت تحریریه در تصمیم‌گیری برای پذیرش یا ردّ مقالات کمک می‌نمایند و از طریق ارسال اصلاحیه به نویسندگان در ارتقای کیفیت مقالۀ آن‌ها سهیم هستند.

2- امکان رد و عدم پذیرش ارزیابی مقاله: در صورتی که داوران دربارۀ ارزیابی برخی مقالات، تخصص، صلاحیت یا رغبت لازم را  در خود نمی‏بینند موظفند در بازه‏ی زمانی مشخص عدم پذیرش داوری را به نشریه اعلام نمایند.

 3- محرمانه‌بودن: داوران ملزم به حفظ امانتداری و محرمانه ‌بودن فرایند ارزیابی مقالات می‏باشند و اجازه ندارند اطلاعات مربوط به مقالات را به هر طریق در اختیار شخصی غیر از سردبیر قرار دهند.

4- نداشتن سوگیری: داوران باید مقالات را بی‌طرفانه و عادلانه ارزیابی نمایند. آن‌ها باید از سوگیری‌های شخصی در قضاوت علمی خود اجتناب ورزند.

5-داوران موظف هستند منابعی را که نویسنده به آن‌ها ارجاع داده است، شناسایی و بررسی نمایند. هرگونه نتیجه‏گیری یا بحثی که در مقاله مطرح شده باشد، بایستی همراه با منبع آن ذکر گردد. هم‏چنین، داوران موظف می‌باشند در صورت مشاهده هرگونه شباهت یا هم‌پوشانی بین اثر ارسالی و مقاله‌ای دیگر، موضوع را به سردبیر اطلاع دهند.

6- تضاد منافع: داوران نباید  از اطلاعات یا ایده‌هایی که طی فرایند ارزیابی به‌دست آورده‌اند، در جهت منافع شخصی خود استفاده نمایند. همچنین، داوران باید از ارزیابی مقالاتی که از دید آن‌ها مشمول تضاد منافع اعم از منافع مشترک مالی، سازمانی، شخصی یا هرگونه ارتباط یا پیوندهایی دیگر با شرکت‌ها، نهادها یا افراد مرتبط با مقالات است، خودداری نمایند.

وظایف نویسندگان

1-ارائۀ گزارش از یافته‌های تحقیق: نویسنده، مسئول نهایی محتوای کل مقالۀ ارسالی است. نویسندگان متعهد هستند تا یافته‌های پژوهش خود را به ‌طور کامل گزارش کنند و در ارائه یافته‌ها و تفسیر آن‌ها دقت لازم را داشته باشند. مقاله باید حاوی جزئیات و منابع کافی باشد؛ به‌طوری‌که امکان دسترسی سایر پژوهشگران به مجموعه داده‌های یکسان برای تکرار پژوهش وجود داشته باشد.

2- سرقت علمی: مقالات ارسالی نویبسندگان صرفا باید حاصل پژوهش آنان باشد و نسبت به اصالت مجموعه داده‌های به کار رفته در آن، تعهد کامل داشته باشند.

3-اصالت: مقاله باید حاصل پژوهشی جدید و اصیل باشد. نویسنده نمی‌تواند مقاله‌ای را که کل یا بخشی از آن در مجله‌ای دیگر درحال بررسی است یا قبلاً به مجله یا همایش دیگری ارسال شده است، به این مجله ارسال نماید.

4- تشکر و قدردانی: نویسندگان باید به افراد یا سازمان‌هایی که در شکل‌گیری پژوهش آن‌ها مؤثر بوده‌اند، اشاره نمایند و از آن‌ها قدردانی کنند.

5- تألیف اثر: همه نویسندگانی که نام آن‌ها در مقاله ذکر شده است، باید در انجام پژوهش همکاری جدی داشته باشند و در مقابل نتایج پاسخ‌گو باشند. ترتیب اولویت نویسندگان باید به نسبت مساعدت‌ در انجام و نگارش بخش‌های مختلف تعیین شود. نویسندگان باید مسؤولیت انجام پژوهش را بپذیرند. نویسنده مسؤول که مقاله را به مجله ارسال می‌نماید، باید یک نسخه یا پیش‌نویس از مقاله را به همه نویسندگان همکار ارسال نماید و رضایت آن‌ها را برای ارسال مقاله به مجله و انتشار آن کسب کند.

6- تضاد منافع: نویسندگان موظف هستند هرگونه تضاد منافعی را که بر نتیجه پژوهش آن‌ها یا تفسیر یافته‌ها تأثیرگذار بوده است، مطرح نمایند و منابع مالی حامی پژوهش خود را ذکر کنند.

 * دقت: اگر نویسنده‌ای در هر مرحله از روند بررسی مقاله به اشتباه یا بی‌دقتی مهمی در اثر خود پی برد، موظف است موضوع را به‌سرعت به سردبیر و دبیران مجله اطلاع دهد و در فرایند بازبینی و اصلاح مقاله همکاری نماید.